Noc s Andersenem

Fotografie naleznete zde

V noci z 23. 3 na 24. 3. se děti z 5.A připojily k mnoha dalším v České republice i na Slovensku, aby prožily noc spojenou se čtením pohádek a příběhů. Naším cílem nebylo jenom poslechnout si napínavé čtení, ale také vytvořit malé literární dílo a popovídat si nejen o knížkách.

V první části programu jsme měli zajímavého hosta, kterého několik dětí, které pravidelně čtou, již znalo. Byla jím paní knihovnice z městské knihovny v Řevnicích Petra Veselá. Nejprve nám povídala o Hansi Christianu Andersenovi a přečetla nám jednu z jeho pohádek. Potom byly vylosovány dvojice pro další část programu, ve které děti poslouchaly úryvek z knihy české spisovatelky Ilky Pacovské Ostrov zasvěcení. Příběh o třech kamarádech byl napínavý a všichni byli netrpěliví, jak bude pokračovat. To už byl ale úkol pro vylosované dvojice… většině z nich se podařilo vymyslet opravdu poutavý děj. Někteří spisovatelé se nevědomky velmi přiblížili originální verzi a všichni bez výjimky sklidili potlesk spolužáků. Vítězní autoři navíc zíkali opravdu hodnotnou odměnu – poukázky na knížky do knihkupectví paní Drhličkové v Řevnicích na náměstí.

Po době věnované literární tvorbě pak nastal čas na pozdní večerní svačinku a noční pašeráckou hru na zahradě školy, na kterou se všichni moc těšili, protože ji znali z podzimního adaptačního kurzu. Bylo třeba obléknout teplé bundy a čepice, připravit baterky a herní území, a pak se pokusit propašovat diamanty přímo pod nosem všetečných pohraničníků. Naštěstí nebyla taková zima, jakou slibovala předpověď počasí, tak nám na zahradě nikdo neumrzl.

A co bylo dál? Někteří si četli, jiní povídali a pojídali další dobroty. Přitom už všichni leželi ve spacácích. A když se zhaslo? Chvíli si všichni svítili barevnými tyčinkami z noční hry a pak někteří usnuli a jiní povídali a povídali a povídali…

Mně se Noc s Andersenem moc líbila. Ujistila jsem se, že mám prima třídu, která si umí hrát, povídat si, naslouchat. Umí vytvořit příjemnou atmosféru, kde nesourodé dvojice spolupracují a nehádají se. Umí spontánně navrhnout hru a sami ji zorganizovat, umí se podělit o donesené dobroty.

O tom, jak se akce líbila dětem, se dočtete ve školním časopise. Doufám, že se podaří uveřejnit i vítězné pokračování příběhu Ostrova zasvěcení, pokud ho autoři připraví v elektronické verzi.

Poděkování

Ráda bych poděkovala paní knihovnici Petře Veselé za krásné čtení a paní Drhličkové za poukázky na knížky, které udělaly dětem opravdu radost.

Bohumila Pelcová, třídní 5.A.