Noc s Andersenem – 1. st.

2. dubna 1805 se narodil H. Ch. Andersen. Každoročně si tohoto slavného autora dětské literatury připomíná mnoho dětí a s nimi i dospělí při akci Noc s Andersenem.

Tak se i na ZŠ Řevnice sešlo 31.3.  večer v prostorách Bezpečného místa 20 dětí z 2. – 4. tříd, aby si užily čtení Andersenových pohádek a tajemnou atmosféru podvečerní školy.

Děti provázel celým večerem pan Ander a pan Sen. Nejdříve jsme si zahráli seznamovací hru na školní zahradě. Protože bylo krásné počasí a všude kolem byl slyšet ptačí zpěv, proměnili jsme se při další hře v ptáčky s dřevěnými zobáčky (kolíčky), kterými jsme museli dopravit potravu (hmyz) ze startu až do hnízd. Bylo zvláštní nepoužívat ruce, ale jen zobáčky, jako to dělají ptáci.

Následovalo setkání s panem Pralovszkým. Ten nám přečetl své básničky a daroval všem dětem sbírku svých básní s autogramem.

Protože se už začalo stmívat, nastal ten správný čas na podvečerní bojovku. Ta probíhala ve třídách nové přístavby školy. Každý účastník měl za úkol projít s baterkou všechna stanoviště, která byla za dveřmi jednotlivých třídy a splnit úkol. Na každém získal hráč i jedno písmeno. Na konci soutěže pak děti zjistily, že písmena tvoří slovo spisovatel. Před každými dveřmi stanoviště byla pro čekající hráče připravená na části rozdělená známá Andersenova pohádka Císařovy nové šaty a společenská hra.

Pokud zrovna žáci nebyli na trati bojovky, vyráběli si stříkací technikou památeční triko, které dětem věnoval spolek Řevnický kalamář, s reliéfem H. Ch. Andersena, doplňovali energii díky dobrotám od maminek a s panem Senem zjišťovali z anglického životopisu, kdo to vlastně ten pan Andersen byl.

Po večerní hygieně následovalo spacákové čtení s baterkami. Společně jsme si přečetli pohádku Křesadlo  a popřáli si dobrou noc.

Ráno jsme se nasnídali a uklidili. Snídaně spíše připomínala soutěž o nejlepší sladký zákusek, protože jsme měli plné stoly bábovek, koláčů, buchet a závinů, které dětem maminky napekly. Všechny byly výborné. V devět hodin ráno jsme se rozloučili a škola opět musela počkat na dětské hlasy až do pondělního rána.