POHÁDKY – vyjmenovaná slova

Ferda Zavadil, 5A.

Pohádka s vyjmenovanými slovy.

Bylo, nebylo, jedno město Přibyslav, kde bydlil kluk jménem Zbyšek.

Neměl rád dobytek, ale přesto si u svého příbytku zařídil menší ZOO.

Měl tam kobyly a dokonce i býka a doma si pěstoval byliny. Jednou však se bystře koukl do nezbytné peněženky a nezbytný mailat byl pryč.

Náhle byl bezdomovec bez bydliště, žebral, vzlykal, ale být bez bydliště je blbé. Náhle však k němu přiběhl dobytek.

Kluk bydlel pod býkem a byl hned s bydlištěm, protože mu dělal nezbytný přístřešek. Nakonec byl rád, že ten dobytek má a všichni obyvatelé se zasmáli.

A tak se držel tento obyčej dál.

Česťa Krejčí a Michal Sklenka, 5A.

Starý chlápek.

Byl jednou jeden obyvatel města Přibyslav, který bydlel v příbytku plném nábytku.

Na zahradě měl trochu dobytka. Třeba býka a kobylu. Byl velmi bystrý, ale obyčeje moc nedodržoval. Na Vánoce třeba ani nevyzdoboval svůj byt.

Měl jednu vzácnou bylinu jménem pelyněk, kterou musel polykat každý den. Ten pán byl úplně lysý a hodně plýtval pitnou vodou. Měl velmi tlusté jedno lýtko, ale to druhé měl jako vyžle.

Jednoho dne, když si myslel, že se blýská na lepší časy, začal najednou vzlykat, že mu ukradli lyže.

Jak čas plynul, už pomalu slyšel boží mlýny. V tu ránu uviděl na zemi luk, který měl tětivu z lýka. Ta tětiva byla měkká jako plyš, ale když tu ho někdo zapích.

Bětka Nebřenská a Aneta Chocová, 5.A

Zbyněk a Lyžák.

Byl jednou jeden kluk jménem Zbyněk. Bydlel se svou rodinou v malém příbytku v Přibyslavi. Měli doma moderní nábytek a spoustu krásných věcí.

K večeři měli býčí maso, což bylo Zbyňkovo nejoblíbenější jídlo, takže ho polykal hrozně rychle. Ušpinil se, tak mu maminka řekla: „Ty jsi ale dobytek!“ Celá rodina se rozesmála, až z toho lysému otci vyrostl jeden vlas. Když už bylo 21.00 hodin, musel jít Zbyněk spát.

Ráno šel Zbyněk do školy a učitelka řekla: „ Za týden pojedeme na lyžování, takže si nezapomeňte lyže a ostatní vybavení.“ Jak čas plynul, už tu byl lyžák. Zbyněk měl všechno sbaleno a šel na sraz ke škole.

První den už začínali lyžovat a Zbyněk si zlomil lýtkovou kost. Hlasitě se rozvzlykal a jeho blýskající se slzy padaly do bílého sněhu. Odvezli ho do chaty a vyptávali se ho, kde má svůj byt.

Doktoři mu dali obvaz z lýka a plýtvali na něj bylinnými sirupy. Zbyněk si s sebou vzal svého plyšáčka, byla to liška jménem Bystrouška.

Školáci měli obyčej, že vždy o poledním klidu přijdou k někomu do pokoje a hrají stolní hry. Jednou šli na výlet a Zbyňka vezli autem, aby něco viděl. Cestou jim mávali obyvatelé města. Když přijeli, učitelé jim ukázali krásný statek s kobylou, kterou farmář třískal bičem. Také tam byl mlýn a náhle slyšeli, jak na ně učitel volá: „ Děti pojďte sem, bude přednáška o pelyňku. Děti přiběhly a poslouchaly.

Zbyněk se toho hodně naučil a už věděl spoustu věcí o pelyňku a ostatních bylinách. Když se vrátili domů, Zbyněk vše vyprávěl mamince.

Po nějaké době se vyléčil a mohl zase chodit do školy.