Rorýsí budky

Již dva roky máme nainstalované na zateplené budově ZŠ (strana naproti ŠJ) rorýsí budku s nadějí, že nám zde rorýsi zahnízdí a my tak budeme moci přispět k zvětšení hnízdních možností toho ohroženého živočišného druhu. Rorýs obecný k nám přilétá ze všech tažných ptáků nejpozději na přelomu dubna a května. V Řevnicích již hnízdí na věži kostela, z čehož je patrné, že si vybírá pro hnízdění vysoké stavby. Vhodná by tedy byla i budova školy. V pondělí 23. 4. nám proto pan MVDr. Valeš, řevnický ornitolog, zajistil instalaci dvou nových rorýsích budek. Ty byly připevněny na západní stranu budovy a my doufáme, že až nyní rorýsi do Řevnic přiletí, zalíbí se jim tento hnízdní prostor a část řevnické rorýsí populace zde vyvede nová mláďata.

Pokud by se tak stalo, mohli bychom hnízdění rorýsů pozorovat i webovou kamerou. Metodickou podporu školám, např. pracovní listy do výuky, návody na instalaci budek, k tomu vytvořila společnost Ornita v projektu Rorýsí školy.