Tady jsme doma

Od první třídy se děti z 3.B seznamují s prostředím domova a okolí v rámci projektu Tady jsme doma – regionální folklor do škol. Vyprávěli jsme si o tom, jak si hráli prarodiče i rodiče, když byli malí, jak chodili do školy. Uskutečnili jsme „černou hodinku“ s vyprávěním. Zkoumali jsme, jaký nejstarší předmět můžeme doma nalézt a hádali, k čemu sloužil. Také jsme si povídali o jménech, proč jsme je dostali a učili se písničky z Poberouní. Vyprávěli jsme si o svátcích a lidových zvycích během roku. Pekli jsme tradiční vánoční vrkoče na školní trhy, povídali si s pamětníkem, či hledali pověsti z okolí a zajímavosti o našem městě.

Do stejného projektu vstoupili kamarádi z Mělníka a přijeli k nám na konci května na návštěvu. Po Vánocích jsme si poslali dopisy, a tak každý věděl, jak se jmenuje jeho kamarád, jestli má sourozence a jaké má koníčky. V dopisu jsme dostali také kreslené hádanky.

Naplánovali jsme si povídání o starých řemeslech a hry na zahradě. Počasí nám sice nepřálo, ale i tak jsme si návštěvu krásně užili. Nemohli jsme se dočkat a i v dešti jsme chodili stále vyhlížet přes branku, jestli se už kamarádi blíží. Děti ve skupinách připravily pro hosty pohoštění. Třída voněla pomazánkami i buchtou. Nejprve jsme si vyprávěli o našich městech. Mělničtí nám přivezli fotografii zámku a cukrovou homoli. Zazpívali nám písničku o vínu.

My jsme zase vyprávěli o Řevnicích. Navázali jsme o našich řekách Berounce i Labi a mlynářském řemesle. Naučili jsme hosty rytmické říkanky s tleskáním: Co si povídají cepy. Potom jsme ve dvojicích třeťák s prvňáčkem hledali v jiné místnosti schované dvojice slov a obrázků. Propojovali jsme stará řemesla a charakteristické pomůcky nebo řemeslné výrobky. To všechny moc bavilo. Také jsme hádali řemesla podle pantomimy. Na závěr jsme si zazpívali několik řemeslnických písniček. Děti si taky chvíli společně pohrály a vyprávěly. Návštěva byla krátká, ale zažili jste toho hodně. Na konci všichni litovali, že netrvala déle. Bylo to moc milé setkání.

Máme radost, že podle posledních zpráv z Mělníka, prý každý den začínají našimi říkadly o cepech. Třeba nám příště bude přát i sluníčko.

Ludmila Chroustová

Fotografie: Tady jsme doma /setkání