Archív

Vánoce na talíři

Ano, slyšíte dobře: “Vánoce na talíři” – to je program berounského Muzea Českého krasu, který absolvovali třeťáci. Dozvěděli jsme se, jak lidé stolovali a co jedli v průběhu staletí. Zkusili jsme si něco vypěstovat i ulovit, byli jsme pozváni na domácí zabijačku. Dozvěděli jsme se, jak naši předkové konzervovali potraviny a také jsme si v závěru vyrobili pěkný vánoční svícínek…
Zeptala jsem se dětí, co se na této interaktivní výstavě dozvěděly nového:
Marťa Š.: Na výletě jsem se dozvěděl, že lidé dřív jedli jen dvakrát denně. Jídla bylo málo. Na poli pracovali všichni – i děti.
Žofinka: Na výletě do Berouna jsem se dozvěděla, jak voní které koření a jak se jmenuje. Také jsem zjistila, že se dříve používaly homole a jak vznikly kostky cukru. Zaujalo mne i to, že se jelita díky krvi zbarví do tmava. Naučila jsem se vyrábět svícen z jablka.
Patrik S.: při pondělním výletě jsem se poučil o tom, jak lidé žili a jak se stravovali před tisícem let. A také, jak jedno prase bylo pro lidi tak důležité! Snědli ho celé od rypáčku až po ocásek.
Amálka: Dozvěděla jsem se, že káva se mlela hodně dlouho. Dříve nebyly obchody takové, jaké známe dnes. První česká restaurace prý byla v Liberci. I dříve byli bohatí lidé, ale bylo jich málo. Vyzkoušela jsem si, jak se vyráběla strouhanka, bylo to docela lehké.
Honzík P.: Dozvěděl jsem se, jak lidé dříve lovili svou kořist. Na výstavě jsem viděl, že museli na poli neustále pracovat a sít semínka.
Evička: Dozvěděla jsem se, že zemědělský rok – to byla velká spousta dřiny. Zjistila jsem, že se dřív cukr usekával z cukrových  homolí. Trénovala jsem pletení vánočky a přišlo mi to jednoduché. A také jsem si zkusila z tvrdého pečiva vyrobit strouhanku.
Tom: Dozvěděl jsem se, že škvarky jsou z prasete. Viděl jsem obraz císaře, který byl celý sestavený z ovoce a zeleniny. Zaujalo mne, že naprostá většina lidí pracovala v zemědělství. Fotky
P. Fialová